Bonie elewacyjne

Bonie elewacyjne – nietuzinkowa elewacja na wyciągnięcie ręki

Elewacja to niezwykle istotny element każdego budynku. Niezależnie od tego, czy mówimy o domu jednorodzinnym, urzędzie gminy, szpitalu, budynku użyteczności publicznej czy siedzibie firmy. Śmiało można powiedzieć, że elewacja jest wizytówką każdego budynku, gdyż jest pierwszym, na co zwracamy uwagę. Z tego powodu powinna zostać zaprojektowana i wykonana z precyzją i starannością. Elewacja wymaga troski o każdy detal. Nie wystarczy biały lub szary tynk, by budynek prezentował się imponująco i ciekawie. Doskonałym rozwiązaniem, które jednocześnie stanowi fantastyczną ozdobę są bonie elewacyjne.

Bonie, czyli technika znana od wieków

Boniowanie elewacji znane było już w starożytności. W Rzymie chętnie ozdabiano w ten sposób budynki, jednak technika ta została zapomniana wraz z upadkiem wielkiego Cesarstwa. Bonie do architektury powróciły znów w XII wieku. Miało to miejsce w przypadku francuskich budowli obronnych. W XIX wieku technika ta zainteresowała mieszczan, którzy chętnie zdobili nimi swoje kamienice. W dawnym czasach bonie kreowano dzięki obróbce kamienia, a mianowicie – obróbce krawędzi. Później natomiast wymyślono całkiem inny sposób – żłobienie w tynku.

Boniowanie styropianu, czyli elewacyjne równoległe rowki

Boniowanie styropianu to jeden z najpopularniejszych rodzajów boni, jakie można spotkać w architekturze. Proces dekorowania polega na wycinaniu specjalnym narzędziem szczelin w styropianie. Następnie w te rowki można włożyć specjalnie zaprojektowane listwy, a następnie nałożyć na elewację tynk cienkowarstwowy.

Boniowanie styropianu może przebiegać w dowolny sposób. To inwestor decyduje o ostatecznym wyglądzie, jednak z pewnością wybór jest szeroki. Typy boniowania są przeróżne, a wszystko zależy od układu rowków – poziome, pionowe czy krzyżowe. Najkorzystniej na elewacji domu jednorodzinnego prezentują się bonie poziome.

Bonie – elewacja na miarę XXI wieku

Bonie to nietuzinkowa, przykuwająca uwagę ozdoba domu. Są to równoległe żłobienia, które nadają budowli monumentalny charakter. Współcześnie moda na boniowanie wróciła, jednak robi się to nieco inaczej niż jeszcze niedawno. Bonie mogą występować na całej powierzchni elewacji, jednak dużo częściej spotyka się bonie, które zdobią wyłącznie cokoły bądź naroża ścian budynków.

Bonie styropianowe niekoniecznie muszą być używane wyłącznie w architekturze ściśle nawiązującej do dworków czy kamienic. Ten typ dekoracji fenomenalnie ozdabia także nowoczesne budynki, jednocześnie nadając im odpowiedniego charakteru. Bonie bez większych przeszkód wykonać można na tynkach tradycyjnych, na elewacjach krytych tynkiem cienkowarstwowym, a także na ociepleniu.

Gotowe bonie styropianowe umieszcza się na narożach budynków. Montowane są jako ozdoba, pomiędzy którą należy pozostawić odcinek przerwy. Fantastycznie imitują kamienne bloki. Bonie narożne można montować także bez odstępów, wszystko zależy od preferencji inwestora, jednak z pewnością nie robią tak spektakularnego efektu. Zazwyczaj gotowe bonie styropianowe cechują się ściętym bokiem, który znacznie ułatwia ich montaż. Ten typ dekoracji jest niezwykle odporny na różne czynniki atmosferyczne.

Bonie styropianowe – gdzie się sprawdzą?

Bonie narożne na elewację to niezwykle uniwersalna dekoracja, która sprawdzi się praktycznie wszędzie. Fantastycznie podkreśla styl oraz charakter starszych budynków, które nawiązują nieco do pałaców, ale równie dobrze sprawdzi się na budynkach nowoczesnych. Bonie rewelacyjnie wpływają na ostateczny wizerunek budynku. Dodają klasy i szyku, a dzięki nim budowla wygląda znacznie bardziej atrakcyjnie. Dotyczy to także tradycyjnego domu jednorodzinnego – zastosowanie boni zmienia całkowicie oblicze budynku.

Budynki nowoczesne fenomenalnie zaprezentują się z boniami styropianowymi rozmieszczonymi regularnie w narożnikach ścian. Zazwyczaj posiadają całkowicie inny kolor niż reszta elewacji, dzięki czemu doskonale się wyróżniają. Czasem kolor ten jest niezwykle kontrastowy, natomiast w innych wypadkach może być nieco jaśniejszy lub ciemniejszy od tego, który zastosowany został na elewacji. Bonie styropianowe kupuje się zazwyczaj w kolorze białym, jednak są bardzo proste do pomalowania, co można uczynić samemu w domu.

Bonie elewacyjne – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Bonie elewacyjne styropianowe to ogromna różnorodność cenowa, wymiarowa i dekoracyjna. Dzięki tak dużemu asortymentowi, każdy znajdzie coś idealnego dla swojego domu w rozsądnej cenie. Bonie styropianowe bardzo często zachwycają swoimi nietuzinkowymi kształtami oraz wytłoczeniami, wobec których za nic nie można przejść obojętnie. Bonie styropianowe nie muszą występować na elewacji samotnie. Śmiało można je łączyć z innymi, równie pięknie prezentującymi się elementami sztukaterii.

Boniowanie elewacji jest również swego rodzaju zabezpieczeniem fasady, a głównie narożników, przed ukruszeniami i obiciami. Bonie narożne bez większego problemu można zamontować samodzielnie. Wystarczy specjalny klej do elewacji i odrobina czasu, by zyskać efekt, który zachwyci nie tylko domowników, ale również obserwatorów.