Dom w stylu angielskim to miejsce, w którym przede wszystkim nie brakuje stylu, ciepła rodzinnego oraz niepowtarzalnego uroku. Jest to miejsce niezwykle swojskie, zazwyczaj stanowi budynek o prostej bryle, który zwieńczony jest dwuspadowym lub wielopołaciowym dachem. Elewacja takiego domu również jest niezwykle charakterystyczna, najczęściej wykończona drewnem, kamieniem naturalnym czy klinkierem.
Jeśli chodzi o wnętrze domu w stylu angielskim, mamy tutaj do czynienia z klasyką – eleganckie meble, tradycyjna tkaniny najczęściej w jakieś ciekawe wzory oraz bogato zdobione wnętrze. W domach angielskich królują ciepłe, pastelowe kolory, bogato zdobione wzornictwo oraz detale. W przypadku detali, mamy tutaj najczęściej do czynienia ze sztukaterią. Bardzo często w domach w stylu angielskim można spotkać bardziej lub mniej ozdobne listwy przypodłogowe oraz listwy przysufitowe. Do tego wzorzyste tapety oraz boazeria angielska, co daje nietuzinkowy, nieszablonowy efekt nie do podrobienia.
Domy w stylu amerykańskim
W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z domem w stylu amerykańskim, warto mieć na uwadze, że są to okazałe wille, posiadłości nawiązujące stylistką do domów meksykańskich czy parterowe bungalowy. Typowy dom amerykański to biała bryła ze spadzistym dachem. W takich domach nie brakuje lukarn, które nadają bryle oryginalnego wyglądu. W elewacjach domów amerykańskich bardzo popularne są obramowania znajdujące się wokół okien czy drzwi wejściowych. Kolor biały takich dekoracji świetnie kontrastuje z czerwoną cegłą.
Wnętrze domu w stylu amerykańskim to głównie drewniane podłogi doskonale kontrastujące z wysokimi, białymi listwami przypodłogowymi. Amerykanie mają słabość do elementów dekoracyjnych we wnętrzu, w tym przypadku do sztukaterii. Nic więc dziwnego, że w ich domach królują elementy dekoracyjne w kolorze białym, sztukateria, którą można zaobserwować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Sztukateria gości zarówno na ścianach, ale też na sufitach. Amerykanie inwestują w listwy przypodłogowe, listwy przysufitowe, często też dodatkowo ozdabiają otwory drzwiowe, ściany czy sufity rozetami.
Domy w stylu dworkowym
Dom w styl dworkowym przede wszystkim wyróżnia się fasadą. Jest on bardzo dekoracyjna, zazwyczaj stanowi ona jedną z dłuższych ścian całego budynku. Centralnie umieszczone wejście oraz okazały portyk w kolumnami, pilastrami czy innymi zdobieniami to must have w przypadku stylu dworkowego. W stylu dworkowym architekci bardzo często korzystają z dość charakterystycznych detali, takich jak okna ze szprosami, ściany wykańczane gzymsami czy też bonie wykonane przy pomocy specjalnych listew do boniowania.
Styl dworkowy, jak sama nazwa mówi, charakteryzuje dom bardzo bogaty w detale nie tylko na zewnątrz, ale również w środku. Nic więc dziwnego, że w takich domach spotkać można bardzo dekoracyjne listwy przypodłogowe, listwy przysufitowe, a czasem także piękne rozety sufitowe wokół nietuzinkowych lamp wiszących. Dom w stylu dworkowym to strzał w dziesiątkę w przypadku osób, dla których dekoracyjność jest bardzo ważna.