Gzymsy elewacyjne

gzyms

Popraw wygląd swojej elewacji

Sztukateria elewacyjna to dobry pomysł, jeżeli ma dla ciebie duże znaczenie to jak z zewnątrz prezentuje się twój dom. Większość elewacji jest prosta i minimalistyczna, jedynie w zakresie kolorów farb czasami zdarzają się dekoracje czy ozdobniki.

Od jakiegoś czasu jednak widać, że trend pomysłowego urozmaicenia elewacji za pomocą sztukaterii, zyskuje na popularności. Spotkać tu możemy przede wszystkim gzymsy elewacyjne zewnętrzne, bonie czy fasety styropianowe, a także różnego rodzaju listwy i wsporniki ozdobne. Już zaledwie dodanie kilku prostych elementów może diametralnie odmienić wygląd twojego domu. Tego rodzaju ozdobniki dekoracyjne nie są wcale bardzo kosztowne, a na rynku pojawia się coraz więcej propozycji.

Najpopularniejsze rozwiązania

Gzymsy elewacyjne zewnętrzne dzielą się głównie na te nadokienne oraz podparapetowe. Tego rodzaju dekoracja to jeden z najłatwiejszych sposobów, by w budżetowy sposób podkręcić wygląd elewacji domu. Jest też polecana minimalistom i zwolennikom subtelnych akcentów, jeśli chodzi o wystrój budynku. Ceny za gzymsy elewacyjne zewnętrzne wahają się w okolicach kilkudziesięciu złotych za jedną sztukę i najlepiej prezentują się, gdy ozdobimy nimi wszystkie okna.

Sztukateria elewacyjna nie musi być droga

Doskonałym elementem uzupełniającym mogą być bonie lub kolumny styropianowe, które z kolei przenoszą nas już na poziom angielskiego stylu elewacji. Bonie nie będą kosztowym dekorem, ale w kolumny styropianowe już będziemy musieli zainwestować większe środki. Jeżeli jesteśmy zwolennikami współczesnych ozdobników i daleko nam do stylu brytyjskiego – możemy postawić na listwy elewacyjne imitujące drewno. Tego rodzaju dodatki zauważalne są już z daleka i pozwolą nam w dosyć zdecydowany sposób wyróżnić się na tle innych domów.

Liczy się plan

Sztukaterię elewacyjną możemy dołożyć praktycznie na każdym etapie budowy domu, a także już po zamieszkaniu w danym budynku. Zwykle nie wiąże się to z żadną znaczącą przebudową oraz uciążliwym remontem. Jeżeli jednak nie ograniczają nas środki pieniężne i od początku chcemy, by nasza elewacja była unikatowa i oryginalna – postawmy na projekt elewacji. W tym przypadku warto skorzystać z porady architekta czy projektanta. Taka osoba nie tylko podpowie jakie elementy będą dobrze wyglądać na naszym budynku, ale również stworzą dla nas wizualizacje, umożliwiające wyobrażenie sobie finalnego wyglądu budynku.

Jeżeli zależy nam na bardziej skomplikowanych elementach dekoracyjnych, na przykład ganku z kolumnami na wejściu czy też łukowatych oknach – należy je umieścić od początku umieścić na głównym projekcie. Korzystając ze wsparcia specjalisty, z pewnością uda nam się wybrać nie tylko ładne dekoracje, ale również ponadczasowe rozwiązania, które będą obiektywnie dobrze się prezentować. Nie warto w tym przypadku stawiać na własne pomysły, które szybko mogą się znudzić lub też po prostu wyglądać tandetnie.