Listwy do boniowania

Listwy do boniowania – współczesny sposób na ciekawą elewację

Bonie to rewelacyjny sposób na uzyskanie pięknej, stylowej i eleganckiej elewacji. Są to specjalne żłobienia na elewacji budynku, które prezentują się rewelacyjnie, jeśli są odpowiednio wykonane. Bonie można wykonać wyłącznie na narożach budynku z pomocą specjalnych płytek służących do naklejania bądź innym sposobem – za pomocą listew do boniowania. Bonie nie tylko nadają wyrafinowanie budynkowi, ale także zapraszają do środka oraz pozwalają, by elewacja sprawiała wrażenie doskonale przemyślanej.

Listwy boniowe – co warto o nich wiedzieć?

Listwy boniowe pozwalają na bardzo precyzyjne i niezwykle dokładne rozmieszczenie dekoracyjnych krawędzi. Tylko w ten sposób będziemy mogli efektownie podkreślić wygląd naszej elewacji. Boniowanie może przebiegać w różny sposób, jednak w przypadku listew boniowych, mówimy najczęściej o boniowaniu pasowym.

Listwa do boniowania to świetny sposób na udekorowanie domu jednorodzinnego, kamienicy oraz wszelkiego rodzaju budynków użyteczności publicznej. Sztukateria elewacyjna w postaci listew do boniowania doskonale pasuje do każdego stylu budynku, niezależnie od tego, czy mówimy o kamienicy klasycznej czy domu jednorodzinnym w stylu nowoczesnym. Bonie wykonane z pomocą listew do boniowania z pewnością dodadzą budynkowi ładu oraz harmonii, a przy okazji sprawią, że stanie się on bardziej reprezentatywny i niezwykle charakterystyczny.

Budowa oraz walory listew do boniowania

Listwy bonie charakteryzują się wieloma cennymi walorami użytkowymi. Przede wszystkim są gwarancją uzyskania prostych i równych rowków praktycznie bezstresowo. Listwy do boniowania wykonane są z bardzo wytrzymałych materiałów. Nie jest im straszna pogoda, niezależnie od tego, czy na zewnątrz pada deszcz, sypie śnieg, a może świeci ostre słońce. Dodatkowym atutem listew do boniowania jest także wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Nie tak łatwo jest zniszczyć ten typ dekoracji, nawet jeśli jest wykonana ze styropianu.

Listwa do elewacji to dekoracja, która ma kształt odpowiednio wykształtowanych profili. Zazwyczaj montuje się je bezpośrednio na mur bądź dopiero na warstwę ocieplenia. Listwy boniowe bardzo często powstają z twardej odmiany styropianu formowanego wtryskowo. Gwarantuje im to regularność kształtu na całej długości oraz powtarzalność. Zewnętrzna strona listwy pokryta jest super wytrzymałą, utwardzoną żywicą epoksydową. Ten komponent znacznie poprawia parametry wytrzymałościowe.

Listwy do boniowania mogą być montowane do każdego typu nawierzchni. Świetnie sprawdzają się na gołym murze, ale równie dobrze można je montować na warstwie ocieplenia czy na tynku. Atutem listew do boniowania jest fakt, że można je zakupić białe, by później samodzielnie pomalować je na indywidualnie dobrany kolor. Daje to ogromną dowolność każdemu inwestorowi, który zainteresowany jest tego typu dekoracjami.

Boniowanie listwy – montaż

Montaż listew do boniowania styropianowych jest niezwykle prosty, dlatego z dekoracji tych może korzystać każdy, nawet osoba, która jeszcze nie miała do czynienia z tego rodzaju pracami budowlanymi i wykończeniowymi. Wystarczy tak naprawdę opakowanie dobrego kleju montażowego oraz wprawne oko, by już po niedługim czasie cieszyć się fantastycznie wyglądającą elewacją.

Boniowanie elewacji – jakie dodatkowe funkcje może pełnić?

Bardzo często bonie wybierane są jako dekoracja na elewacji, jednak wiele osób zapomina o jeszcze jednym walorze tego rozwiązania. Przede wszystkim, decydując się na bonie narożne, można mieć pewność, że styk ścian budynku pozostanie pod ochroną. Wszystko to dzięki boniom, które przyklejone na narożu, nie pozwalają na to, by uszkodzić tynk bądź warstwę ocieplenia.

Listwa do boniowania – czy to droga inwestycja?

Często potencjalnie zainteresowani boniowaniem elewacji zastanawiają się, czy jest to bardzo droga inwestycja. Nie każdego bowiem stać na to, by inwestować pieniądze w coś, co tylko ma ładnie wyglądać. Warto jednak wziąć pod uwagę liczne zalety takiego rozwiązania. Ponadto, listwy do boniowania nie są bardzo drogie. Ich cena to doskonały stosunek do jakości. Na tego rodzaju dekorację może pozwolić sobie każdy.

Listwy do boniowania podnoszą realną wartość budynku. Rozwiązanie tego typu z czasem zdobywa coraz większą liczbę zwolenników, co widać chociażby po inspiracjach, jakie można znaleźć na Internecie.

Co ciekawe, nie istnieje jeden rodzaj listew. Na rynku można spotkać się z wieloma ciekawymi opcjami listew do boniowania, dzięki czemu każdy zainteresowany tą techniką znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Listwy do boniowania śmiało można łączyć z tradycyjnymi płytkami do boniowania, by uzyskać rewelacyjny, przykuwający oko efekt.

Elewacja jest elementem budynku, o który warto zadbać. Jest wizytówką nie tylko samego domu czy instytucji, ale również właściciela, inwestora. Warto pamiętać, że nowoczesna elewacja to nie tylko tynk i kolor, ale także ciekawe, inspirujące elementy dekoracyjne, które dodadzą charakteru niejednemu budynkowi.