Nisze to element dobrze znany z architektury, który stosowany był w budownictwie już od czasów antycznych. W czasach starożytnych elementy sztukaterii używane były oczywiście jako forma dekoracyjna ale również podkreślała status właścicieli budynku. Często w takich zagłębieniach umieszczano różnego typu figury. W miejscach sakralnych wnęki służą właśnie jako miejsca w których umieszczone są figury świętych, żeby podkreślić dodatkowo ich ważność. Wnęki w architekturze zewnętrznej używane były nie tylko ze względów dekoracyjnych ale również praktycznych często jako miejsce na światło.
W czasach gdy nie było elektryczności w takiej przestrzeni na uchwytach montowano pochodnie a zagłębienie chroniło ogień przed deszczem czy to wiatrem. Wróćmy jednak do czasów teraźniejszych gdzie elementy sztukaterii z upływem lat zyskują ponownie na atrakcyjności. Nowoczesne formy, wykonywane są z za pomocą najnowszych technologii co pozwoliło zastąpić elementy wykonywane z odlewów gipsowych na lekkie produkty wykonane z polimerów. Tak stworzone elementy są znacznie tańsze jak i zwiększyła się ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne
Nisze – stwórz królewskie dekoracje w swoim domu
Stwórz iście królewski wystrój w swoim salonie. Nisze, czyli półki pałacowe są piękną dekoracją, nawiązującą do stylu renesansowego i barokowego. Mają kształt półkolistej misy, ze zdobieniem u dołu. Może to być np. cherubin podtrzymujący misę. Nisze wykonane są z twardego i wytrzymałego materiału poliuretanowego, który wzmocniony jest masą tynkową. Nisze możemy przymocować za pomocą kleju do sztukaterii. To wygodne i proste rozwiązanie. Nisze występują na ogół w kolorze czystej bieli. Możemy je przyozdobić, czy pomalować według naszych preferencji i w ten sposób stworzyć niepowtarzalne dzieło. Pamiętajmy aby użyć odpowiedniej farby silikonowej. Wnęki mogą służyć jako podstawki pod świeczki np. ledowe, a także szczególnego kształtu doniczki lub półki na drobne elementy dekoracyjne. Nadadzą wnętrzu naszego salonu pięknego wyglądu i oryginalności. Możemy je zamontować zarówno w salonie, przedpokoju, czy pokoju dziennym. Idealnie pasują do wnętrz w stylu klasycznym, nawiązujących do epok charakteryzujących się przepychem. Będą także kontrastować z nowoczesnym, modernistycznym wnętrzem.