Kolumny i półkolumny w wystroju wnętrz

sty 8, 2018 Wystrój wnętrz

Jeśli masz dużą przestrzeń użytkową i chcesz ją wypełnić poprzez dekoracje, możesz do tego celu wykorzystać kolumny dekoracyjne. Ten element sztukaterii sprawdza się zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Jeśli masz dużą otwartą przestrzeń na parterze swojego domu, warto zdecydować się na zamontowanie kolumn wewnętrznych, które będą dodatkową ozdobą twojego salonu. Kolumny wewnętrzne dekoracyjne w przestrzeni publicznej wykorzystywane są np. w zamkniętych akwenach wodnych, tworzonych na wzór starożytnych łaźni. Kolumny wewnętrzne dekoracyjne wykonane są z wysokiej jakości styropianu wzmocnionego masą tynkową, dzięki temu są wytrzymałe i odporne na korozję. Przy montowaniu dużych elementów sztukaterii, tj. kolumny wewnętrzne, warto wykorzystać wsporniki, aby element nam się nie przesuwał, zanim wyschnie klej użyty do montażu i zespolenia elementów.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów sztukaterii, kolumny wewnętrzne można malować na dowolny kolor, za pomocą farby silikonowej. Taki element dekoracyjny domu z pewnością przypadnie nam do gustu i nada wnętrzu nowego, niepowtarzalnego charakteru. Świetnie sprawdzi się w aranżacjach inspirowanych stylem barokowym

kolumny

Kolumny i półkolumny jako element wystroju mieszkania

Nie masz wystarczająco miejsca w twoim domu, a chciałbyś zamontować kolumnę dekoracyjną? Możesz skorzystać z opcji półkolumny ze sztukaterii. Zajmuje ona mniej miejsca, gdyż jest przytwierdzona do ściany, a jednak nadaje wnętrzu mieszkania wrażenia trójwymiarowości. Ponadto swoją stylistyką nawiązuje do starożytnych budowli opartych na kolumnach. Półkolumny ze sztukaterii wykonane są z materiału poliuretanowego, wzmocnionego masą tynkową. Ich sposób montażu jest bardzo prosty. Wszystkie elementy podstawę, trzon i głowicę przyklejamy za pomocą kleju do sztukaterii. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wymiany głowicy, kiedy wygląd półkolumny ze sztukaterii nam się znudzi. Przed wykonaniem montażu należy odpowiednio przygotować ścianę, wyrównując nierówności i oczyszczając z brudu. Następnie przystępujemy do równomiernego rozprowadzenia kleju i przyklejenia elementów kolumny. Finalnie otrzymujemy kolumnę, która jakby wychodzi z naszej ściany. Jest to efektowny zabieg dekoracyjny, pozwalający podkreślić charakter wnętrza. Nasi goście z pewnością nam go pozazdroszczą. Jeśli mamy białą ścianę, możemy półkolumnę pomalować dla kontrastu na czarno.